FAQ

Masz pytania? Oto najczęstsze pytania i odpowiedzi w jednym miejscu.

Do pierwszego spotkania z adwokatem warto się przygotować. Umożliwi to adwokatowi dogłębne zrozumienie problemu prawnego. Wobec tego, na pierwsze spotkanie z adwokatem przygotuj przede wszystkim pełną dokumentację, która dotyczy danego problemu. Warto także na kartce papieru spisać zagadnienia, które chcesz omówić z adwokatem na pierwszym spotkaniu.

Konsultacje prawne z adwokatem odbywają się przede wszystkim w Kancelarii będącej siedzibą działalności adwokata. Lokal adwokacki dostosowany do wymaganych przez prawo norm zapewni Klientowi dyskrecję.

Wynagrodzenie za udzieloną przez Kancelarię pomoc prawną zawsze jest indywidualnie ustalane z Klientem, po zapoznaniu się ze specyfiką sprawy. Jego wysokość jest uzależniona od nakładu pracy, jakiego dana sprawa wymaga, jej stopnia skomplikowania, miejsca świadczenia usługi itp. W sprawach dotyczących spraw majątkowych, wpływ na wysokość honorarium ma także wartość przedmiotu sporu. 

W dotychczasowej praktyce, wynagrodzenie Kancelarii ustalane było na zasadach:

ryczałtu

stawki godzinowej

odrębnego honorarium za poszczególne czynności

tzw. success fee – częściowe rozliczenie na zasadzie premii uzależnionej od wyniku sprawy 

Nie istnieje jeden uniwersalny termin na zakończenie postępowania sądowego. Czas trwania postępowania zależy od wielu czynników – m.in. od stanowisk stron, terminów sądowych, skomplikowania sprawy czy też liczby wezwanych świadków. Kancelaria świadcząc pomoc prawną zmierza jednak do możliwie szybkiego zakończenia sprawy, przy uwzględnieniu interesu Klienta i jego praw.

Skierowanie sprawy do Sądu nie jest zasadą. Istnieją bowiem polubowne metody rozwiązywania sporów, które umożliwiają zasadniczo szybsze rozstrzygnięcie Twojej sprawy. Jedną z najbardziej popularnych metod polubownego rozwiązywania sporów jest mediacja, która modelowo powinna zakończyć się podpisaniem ugody. Mediację można przeprowadzić zarówno w postępowaniu karnym, jak i w postępowaniu cywilnym.

Tak. Przebieg spotkania z adwokatem objęty jest tajemnicą adwokacką, a zatem adwokata obowiązuje poufność. Zachowanie tajemnicy adwokackiej jest podstawowym obowiązkiem adwokata (jak również aplikanta adwokackiego) wynikającym wprost z przepisów prawnych. Umożliwia to budowanie relacji Adwokat-Klient na zasadzie zaufania. 

Tak. Podobnie jak w przypadku przebiegu spotkania z adwokatem, treść informacji i dokumentów przekazanych adwokatowi objęta jest tajemnicą adwokacką, a ponadto dokumenty przechowywane są przy uwzględnieniu specjalnych procedur przechowywania danych.

Adwokat oczekuje od Klienta możliwie jak najbardziej szczegółowych informacji na temat sprawy, a także dostarczenia wszelkich niezbędnych materiałów i dokumentów związanych ze sprawą. Istotne jest również utrzymywanie stałego kontaktu z adwokatem i informowanie go o wszelkich zmianach, które zaszły w sprawie.

Tak, jest to możliwe. Zgodnie z zapotrzebowaniem Klienta – Kancelaria może sporządzić w danej sprawie pismo procesowe (np. pozew), bez podjęcia się prowadzenia sprawy.

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw zarówno na ich początkowym etapie (np. rozpoczęcie postępowania przygotowawczego), jak i na ich zaawansowanym etapie (np. w trakcie postępowania sądowego, a nawet w postępowaniu wykonawczym). Nie ulega jednak wątpliwości, że im szybciej powierzysz prowadzenie adwokatowi Twojej sprawy, tym większe poczucie bezpieczeństwa prawnego będziesz odczuwać.